Boys Middle School Track, Boys Varsity Track · Ovid-Elsie High School Boys Varsity Track finishes 2nd place


Saturday, May 6, 2017

10:00 AM

Place

2

Points

151

Meet Recap

Gr100 Meters Varsity – Finals x

1. 12 Jacob Hoebecke 11.84a Hart
2. 11 Brock Gross 11.85a Portland
3. 12 Logan Lefke 11.95a Portland
4. 11 Micah Fernando 12.02a Grand River Preparat…
5. 12 Onesimus Pewee 12.35a Grand River Preparat…
6. 12 Alex Garber 12.37a Ovid-Elsie

200 Meters Varsity – Finals x

1. 12 Jacob Hoebecke 23.23a PR Hart
2. 10 Lucas Goodman 23.28a Portland
3. 12 Alex Garber 24.70a Ovid-Elsie
4. 11 Carson Vincent 24.82a Ovid-Elsie
5. 9 Shayne Loynes 25.39a Ovid-Elsie
6. 10 Javier Montero 25.70a Grand River Preparat…

400 Meters Varsity – Finals x

1. 11 Logan Wells 52.34a Hart
2. 10 Lucas Goodman 52.48a Portland
3. 11 Carson Vincent 53.85a Ovid-Elsie
4. 12 Calub Pattison 54.79a Ovid-Elsie
5. 10 Jacob Darling 55.79a Ovid-Elsie
6. 12 Justin Davis 56.41a Portland

800 Meters Varsity – Finals x

1. 10 Weston Kvalevog 2:14.20a Ovid-Elsie
2. 11 Abram Enns 2:17.48a Hart
3. 10 Andrew Whitney 2:18.60a Hart
4. 12 Adam Werkema 2:21.99a Grand River Preparat…
5. 10 Jeremiah Davis 2:23.25a Ovid-Elsie
6. 11 Ryan Ramsey 2:27.24a Portland

1600 Meters Varsity – Finals x

1. 9 Ashton Walker 4:45.43a Portland St. Patrick
2. 11 Abram Enns 4:46.26a Hart
3. 10 William Schlaack 4:54.56a PR Hart
4. 10 Weston Kvalevog 4:54.73a PR Ovid-Elsie
5. 10 Andrew Whitney 4:56.13a Hart
6. 10 Marcos Garcia 4:58.31a PR Grand River Preparat…

3200 Meters Varsity – Finals x

1. 9 Ashton Walker 10:24.42a Portland St. Patrick
2. 12 Ben Hofstra 10:25.31a Grand River Preparat…
3. 9 Hunter Tubbs 11:01.72a Hart
4. 11 Kevin Kurgat 11:02.47a Grand River Preparat…
5. 11 Will Salander 11:52.11a Ovid-Elsie
6. 10 Isaac Hertzler 11:56.43a PR Hart

110m Hurdles – 39″ Varsity – Finals x

1. 11 Dawson Coats 17.72a Ovid-Elsie
2. 11 Michael Michalko 18.19a Hart
3. 11 Aaron Ramsey 18.20a Portland
4. 12 Greg Doll 18.43a Portland St. Patrick
5. 9 Blake Bensinger 18.67a Ovid-Elsie
6. 11 Jesse McGhan 19.37a Hart

300m Hurdles – 36″ Varsity – Finals x

1. 11 Michael Michalko 44.37a Hart
2. 11 Dawson Coats 44.42a Ovid-Elsie
3. 11 Jesse McGhan 45.01a Hart
4. 11 Aaron Ramsey 45.73a Portland
5. 10 Paul Cook 45.85a Portland St. Patrick
6. 9 Jovani Hernandez 46.81a Hart

4×100 Relay Varsity – Finals x

1.Kegan Strait
Logan Wells
Brady Tate
Jacob Hoebecke 44.30a Hart

2.Donivan Cook
Mitchel Mallek
Justin Davis
Logan Lefke 45.47a Portland

3. Shayne Loynes
Zach Rambo
Alex Wakefield
Alex Garber 46.15a Ovid-Elsie
4. Spencer Kerr
Micah Fernando
Onesimus Pewee
Emmanuel Bessman 46.52a Grand River Preparat…

4×200 Relay Varsity – Finals x

1. Andrew Brower
Brock Gross
Logan Lefke
Lucas Goodman 1:33.08a Portland

2. Kegan Strait
Logan Wells
Garrett Eisenlohr
Jacob Hoebecke 1:33.20a Hart

3. Shayne Loynes
Alex Wakefield
Carson Vincent
Alex Garber 1:35.83a Ovid-Elsie
4. Ezra Alves
Collin Louis
Javier Montero
Emmanuel Bessman 1:45.57a Grand River Preparat…

4×400 Relay Varsity – Finals x

1. Calub Pattison
Alex Wakefield
Adam Peckens
Carson Vincent 3:39.58a Ovid-Elsie

2. Kaleb Adams
Orian Torres
Brady Tate
Garrett Eisenlohr 3:40.98a Hart

3. Andrew Brower
Lucas Goodman
Justin Davis
Ryan Ramsey 3:46.29a Portland

4. Linus Guerra
Nick Westendorp
Victor Jauregui
Javier Montero 3:59.47a Grand River Preparat…

4×800 Relay Varsity – Finals x

1. Ben Hofstra
Kevin Kurgat
Linus Guerra
Marcos Garcia 8:37.58a Grand River Preparat…

2. Weston Kvalevog
Jeremiah Davis
Adam Peckens
Calub Pattison 8:47.36a Ovid-Elsie

3. Kaleb Adams
Hunter Tubbs
Abram Enns
Andrew Whitney 8:59.50a Hart

4. Sam Hodge
Joe Timmer
Jake Pung
Tyler Coyne 10:10.76a Portland St. Patrick

(Raider Relay)200-400-800-1200m Varsity – Finals x

1. Daron Hebeler
Jacob Darling
Jeremiah Davis
Gavin Barnhill 7:18.71a Ovid-Elsie

2. Payton VanSickle
Aaron VanSickle
Hunter Tubbs
Jerry Brandel 7:23.98a Hart

3. Paul Cook
Jerrid Pline
Ashton Walker
Tyler Coyne 7:26.83a Portland St. Patrick

4. Trevor Lattimer
Devin Foote
Ryan Ramsey
Aiden Pung 8:04.44a Portland

Shot Put – 12lb Varsity – Finals x

1. 12 Greg Doll 44-11.00 Portland St. Patrick
2. 11 Justin Houska 40-09.00 Ovid-Elsie
3. 12 Zack Hickling 39-06.00 Portland
4. 12 Ben Schueller 38-09.00 Ovid-Elsie
5. 11 Parker Holladay 36-05.00 Hart
6. 10 John Davids 35-06.00 Portland

Discus – 1.6kg Varsity – Finals x

1. 12 Zack Hickling 117-11.50 Portland
2. 12 Greg Doll 116-10 Portland St. Patrick
3. 12 Ben Schueller 107-00 Ovid-Elsie
4. 11 Justin Houska 98-06 Ovid-Elsie
5. 12 Christen Mullins 90-11 Portland
6. 10 Alex Holladay 90-04 Hart

High Jump Varsity – Finals x

1. 10 Garrett Eisenlohr 6-01.00 PR Hart
2. 10 Simon Herrera 6-01.00 PR Hart
3. 10 Weston Kvalevog 5-10.00 Ovid-Elsie
4. 9 Daron Hebeler 5-06.00 Ovid-Elsie
5. 11 Andy Rendon 5-04.00 Hart
6. 10 Trevor Lattimer 5-02.00 Portland

Pole Vault Varsity – Finals x

1. 11 Aaron Ramsey 10-00.00 Portland
2. 11 Dawson Coats 9-00.00 Ovid-Elsie
3. 11 Jesse McGhan 8-00.00 PR Hart
4. 9 Blake Bensinger 7-06.00 Ovid-Elsie
5. 10 Jake Pung 7-06.00 PR Portland St. Patrick

Long Jump Varsity – Finals x

1. 11 Brock Gross 20-01.25 Portland
2. 11 Andrew Brower 19-06.50 Portland
3. 11 Micah Fernando 19-04.00 Grand River Preparat…
4. 10 Dominic Sempsrott 19-01.50 Ovid-Elsie
5. 12 Collin Louis 19-00.00 Grand River Preparat…
6. 11 Ezra Alves 17-11.50 Grand River Preparat…

Great Competition today! We had many good performances.

Opponents

School Place Points
Hart High School
1
162
Ovid-Elsie High School
2
151
Portland High School
3
118
St. Patrick High School
4
58
Grand River Preparatory High School
5
55